You are currently viewing Pistolet klejowy – wygodne i poręczne narzędzie

Pistolet klejowy – wygodne i poręczne narzędzie

Dogodną pomoc przy wielu robotach dla przyjemności i naprawczych stanowi pistolet klejowy. Podgrzewa on wprowadzone wkłady klejowe do temperatury od 150 do 200 stopni Celsjusza. Klej dzięki temu upłynnia się i wychodzi pod naciskiem z dyszy. W prostych pistoletach posuw wkładu reguluje się naciskiem kciuka. Droższe przyrządy mają urządzenie do posuwu mechanicznego.

Klejenie pistoletem na gorąco

Każdy klej musi być najpierw płynny lub ciastowaty, aby mógł się wystarczająco związać z powierzchnią łączonego materiału. Adhezja powoduje przyczepność kleju do powierzchni kontaktu. Aby złącze mogło przenosić obciążenie, klej musi zastygnąć. W wielu klejach początkową płynność zapewnia rozpuszczalnik, zwykle szkodliwy dla zdrowia. Natomiast tu kleje są upłynniane przez ogrzanie, dzięki czemu są szczególnie przyjazne dla środowiska.

Klejenie na gorąco pistoletem – rozgrzewanie pistoletu

Podczas gdy zwykły klej uniwersalny wystarczy tylko wycisnąć z tuby i zaraz jest gotowy do użycia, pistolet do klejenia trzeba wpierw rozgrzać, zanim będzie w stanie upłynniać klej. Faza rozgrzewania zależnie od typu przyrządu trwa do 10 minut. Gdy ktoś uważa, że to za długo, może kupić pistolet z dwiema grzałkami. Jedna z nich działa bardzo szybko i służy do rozgrzewki, a druga, słabsza, do ciągłego ogrzewania podczas pracy.

Klejenie pistoletem – szybkie łączenie

Klejenie pistoletemGdy pistolet do gorącego klejenia jest już gotów do działania, może on pracować bardzo szybko. Złącze wykonane na gorąco wolno już obciążać po dwóch do dziesięciu minut. Pistoletem do kleju pracuje się czysto i precyzyjnie. Dalszą zaletą jest oszczędność, gdyż tej samej powierzchni złącza trzeba mniej kleju niż przy zwykłych metodach. Następną korzyścią jest niezwykłe tempo klejenia. Z reguły łączonych części nie musi się stabilizować, bo klej szybko stygnie i osiąga końcową wytrzymałość. Kto chce opóźnić twardnienie, by części dokładnie zestawić, może ogrzać miejsce klejenia, na przykład suszarką, do 50 stopni Celsjusza. Metodę tę zaleca się też przy wszelkich klejeniach wielkopowierzchniowych i przy „zimnych” materiałach, jak kamień, ceramika czy metal. Zastygłe połączenia da się rozłączyć przez ogrzanie; po oziębieniu wraca ich dawna wytrzymałość.

Pistolet do klejenia na gorąco – różnorodne zastosowania

Drewno na kamieniu, ceramika na betonie, metal na tworzywie sztucznym – klejenie na gorąco nigdy nie stanowi problemu. Aby osiągnąć najlepszą przyczepność, miejsca sklejenia musimy oczyścić z pyłu i tłuszczu. Dodatkowo polepsza ją lekkie przetarcie. Ponieważ wychodzący klej ma temperaturę około 180 stopni Celsjusza, zaleca się ostrożność przy pracy.

Pistolety do klejenia na gorąco – praktyczne wskazówki

W pistoletach zaopatrzonych w dwie grzałki, działanie każdej z nich jest koordynowane elektronicznie. Oprócz zdolności prędkiego wchodzenia do akcji, przyrządy takie odznaczają się szybkim posuwem kleju, co predestynuje je do klejenia dużych powierzchni.

Pistolet klejowy – wkłady o dwóch długościach i w rozmaitych kolorach

Długość wkładu klejowego może być od 45 milimetrów do pistoletów z naciskiem kciuka do 200 milimetrów przy posuwie mechanicznym. Wkłady po zastygnięciu różnią się konsystencją. Stosownie do tego przyjęto ich odmienne kolory zależnie od przeznaczenia. I tak, żółty klej jest do drewna, kartonu i papieru; bezbarwny – do szkła , ceramiki tworzyw sztucznych i metalu; czarny – do uszczelnień, dywanów, skóry i kabli; szary – do elektroizolacji, uchwytów kablowych i rur z PVC.

Jeśli artykuł przypadł ci do gustu, a do pracy potrzebujesz najlepszych technologii mocowań i łączeń, odwiedź nasz sklep Solidnemocowania.pl!