You are currently viewing Jak tynkować ściany wewnętrzne?

Jak tynkować ściany wewnętrzne?

Ładne i proste ściany to jedna z wizytówek domu lub mieszkania. Jednak tynkowanie ścian wewnętrznych nie jest procesem łatwym dla przeciętnego zjadacza chleba. Wymaga precyzji i zaangażowania, tak by ściany w wykańczanym domu były równe i trwałe. W poniższym tekście przedstawimy więc krok po kroku jak właściwie tynkować ściany wewnętrzne.

Ważne wskazówki przed rozpoczęciem prac

Specjaliści przestrzegają, że do tynkowania możemy przystąpić dopiero dwa miesiące po wybudowaniu domu. To minimalny czas, jaki konstrukcja potrzebuje by osiąść po wykonaniu. Jeśli się pospieszymy i zbyt rychło zabierzemy się za prace wykończeniowe, na ścianach naszego domu mogą pojawić się brzydkie pęknięcia, które będą wynikiem osiadania budynku.

Tynkowanie powinno odbywać się w określonych warunkach atmosferycznych. Odpowiednia temperatura to przedział między 5 a 25 stopniami Celsjusza. Jeśli będzie za ciepło, tynk zbyt szybko wyschnie i wcześniej czy później doprowadzi to do jego uszkodzenia. A chyba nikt nie lubi odpadających płatów tynku ze ścian. Tynkować nie można również, gdy jest za zimno. Prace tynkarskie przy ujemnych temperaturach uniemożliwią właściwe związanie masy tynkarskiej, a to będzie skutkować pęknięciami i uszkodzeniami.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem tynkowania powinniśmy właściwie przygotować powierzchnię, na którą będziemy nakładać masę. Podłoże powinno być wolne od zanieczyszczeń, pyłów lub ewentualnych resztek farb lub tapet. Zaleca się odkurzenie ścian, zwilżenie ich wałkiem lub gąbką i poczekanie aż wyschną. Gdy ściany są już właściwie oczyszczone, możemy przystąpić do gruntowania. Do tego procesu używa się gruntów zwykłych lub szczepnych. Te pierwsze sprawdzą się przy ścianach wykonanych z materiałów chłonnych i porowatych, czyli np. z elementów ceramicznych czy komórkowego betonu. Grunty szczepne sprawdzą się przy podłożach o niskiej nasiąkliwości, gładkich, takich jak ściany betonowe. Grunty nanosimy pędzlami lub wałkami, z tym że wałki warto użyć w przypadku dużych powierzchni, a pędzle przydadzą się przy miejscach trudno dostępnych.

Warto zabezpieczyć elementy stalowe przy tynkowaniu z wykorzystaniem mas gipsowych. Gips przyspiesza bowiem proces korozji. Do tego celu najlepiej użyć farby olejnej. Wystarczy jednokrotne pomalowanie elementów stalowych.

Przed tynkowaniem należy również zabezpieczyć narożniki. Posłużą do tego nierdzewne profile ochronne, choć w ofercie znajdują się obecnie również profile papierowe (ale będą one w mniejszym stopniu chronić narożnik). Mniej doświadczeni powinni użyć aluminiowych narożników z dodatkową siatką, która pomoże przy montażu i wyrównaniu.

Listwy tynkarskie – warto z nich skorzystać

Dobrym rozwiązaniem będzie montaż listw tynkarskich na powierzchni ścian. Dzięki nim właściwie spionujemy ściany i łatwiej będzie nam zaciągnąć i wyrównać powierzchnię nowo utworzonych tynków. Ich rozstaw należy przystosować do używanej pacy wyrównującej. Specjaliści podpowiadają, by mniej doświadczone osoby tynkowanie zaczęły od mniejszej powierzchni ściany. Wtedy łatwiej będzie dobrać rozstaw listw i rozmiar pacy. Narożniki i listwy tynkarskie mocujemy do ścian punktowo za pomocą masy tynkarskiej lub zaprawy.

Jak przygotować masę tynkarską?

W sklepie dostępne są masy tynkarskie w postaci suchego proszku, dlatego przed rozpoczęciem prac w domu niezbędne jest rozrobienie ich z wodą. Gotowa masa powinna być rozrobiona w odpowiednich proporcjach, by tynk był trwały i dobrze rozprowadzony. Najlepiej nalać wody na dno wiadra, następnie wysypać na to suchą masę i dolać kolejną porcję wody na górę. To pozwoli kontrolować odpowiednie proporcje. Rozrobioną masę powinniśmy wykorzystać w miarę szybko – już nawet po godzinie w ciepłym pomieszczeniu masa może być niezdolna do użytku.

Metody nanoszenia tynku

W przypadku ręcznego nanoszenia, najpierw powinniśmy wykonać tzw. „obrzutkę” mokrym tynkiem na podłożu. Dopiero po tym możemy przystąpić do nanoszenia właściwej warstwy poprzez narzucanie. Obrzutki nie wyrównujemy, ponieważ jej zadaniem jest stworzenie należycie przyczepnego podłoża. Następne warstwy tynku nakładać można dopiero, gdy poprzednie wyschną. Jeśli jednak używamy tynku gipsowego, zalecane jest nakładanie jednej, właściwej warstwy. Kilka warstw stosuje się przy tynkach cementowych i cementowo-wapiennych.

Warto wspomnieć, że obecnie specjalne urządzenia umożliwiają nanoszenie tynków w sposób mechaniczny, co ułatwia i przyspiesza cały proces.

Czas na wykończenie

Zadania, jakie musimy wykonać przy pracach wykończeniowych, to wygładzenie tynku i wyrównanie ścian. Posłużą do tego pace styropianowe i pace z gąbkami. Nie musimy jednak całkowicie wygładzać powierzchni tynku, bo w tym celu użyjemy na końcu warstwy tzw. gładzi. Pamiętajmy jednak, by prace wykończeniowe na tynkach rozpoczynać dopiero po miesiącu czasu. Jeśli się pospieszymy, naniesiona gładź lub elementy dekoracyjne mogą ulec uszkodzeniu lub odpaść.

Jeśli artykuł przypadł ci do gustu, a do pracy potrzebujesz najlepszych technologii mocowań i łączeń, odwiedź nasz sklep Solidnemocowania.pl!