You are currently viewing Jak łączyć taśmy LED RGB?

Jak łączyć taśmy LED RGB?

W dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak łączyć taśmy LED RGB oraz klasyczne taśmy o barwie białej. Energooszczędne oświetlenie w formie estetycznych i efektownych taśm z diodami zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Zresztą nic w tym dziwnego, ponieważ sprawdza się ono w różnych sytuacjach i zapewnia doskonały klimat w pomieszczeniu.

Taśmy LED zbudują niepowtarzalną aurę zarówno w domu lub mieszkaniu, jak również w pubie, restauracji, gabinecie spa czy kasynie. Coraz częściej spotkać je możemy też w takich miejscach, jak hotele, sklepy czy biura. Dlatego też poniżej szczegółowo opiszemy jak zamontować taśmy LED, by nasi czytelnicy mogli cieszyć się ich urokiem we własnych „czterech kątach”.

Jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle ?

Na początek poruszymy kwestię jak łączyć taśmy LED – szeregowo czy równolegle? Podłączenie typu szeregowego zalecane jest jedynie do krótkich odcinków taśmy. Powinien on wynosić maksymalnie 10 metrów. W tym typie podłączenia plusy i minusy taśmy są bowiem połączone ze sobą jeden po drugim – z zasilacza wychodzi tylko jeden przewód, łączący wszystkie odcinki taśmy. W przypadku kilkunastometrowych połączeń taśm, zachodzi ryzyko wystąpienia spadków napięcia. Dlatego też w takiej sytuacji koniecznym jest zastosowanie podłączenia równoległego. Polega ono na tym, że od każdej taśmy odchodzi oddzielny przewód, który jest podłączony bezpośrednio do zasilacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli martwić się ewentualnymi spadkami energii.

WAŻNE!

Podłączenie równoległe należy stosować bezwzględnie w przypadku łączenia dwóch różnych typów taśm lub w przypadku ich różnych kolorów.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED ? Jaki zasilacz do taśmy LED 5m ?

Teraz wytłumaczymy jak dobrać zasilacz do taśmy LED. Tutaj wszystko zależy od mocy taśmy. Zasada jest taka, że zasilacz musi posiadać moc większą o 10 procent niż moc, którą pobiera taśma. Jeśli więc przykładowo taśma pobiera 4,8 W na metr, jej pięciometrowy odcinek będzie miał moc 24 W. By nie było spadków mocy na taśmie, zasilacz musi mieć wspomniane 10 procent mocy więcej, a więc w tym przypadku wybierz zasilacz z mocą o wartości 35 W.

Jak podłączyć włącznik do taśmy LED ?

Czas na kolejne pytanie: jak podłączyć włącznik do taśmy LED ? W tym przypadku rekomendujemy zastosowanie sterownika, czyli potocznie mówiąc ściemniacza. W praktyce powinien on być podłączony do zasilacza, a do sterownika należy podpiąć taśmy LED.

Można też próbować podłączyć taśmy bezpośrednio do głównego włącznika światła w pomieszczeniu, ale takie rozwiązanie będzie po prostu bezsensowne, jeśli włącznik nie posiada wbudowanego, specjalistycznego ściemniacza.

Jak podłączyć czujnik ruchu do ledowej taśmy ?

A jak podłączyć czujnik ruchu do taśmy LED ? Zasada jest tu podobna, jak ze sterownikiem. Czujnik należy podłączyć do zasilacza, z kolei do czujnika trzeba podpiąć taśmy.

Jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu ?

Na koniec pytanie, od którego być może powinniśmy zacząć, a mianowicie jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu będą najbardziej odpowiednie? Rekomendujemy użycie taśm posiadających podwójną warstwę PCB. Taśmy o takiej specyfikacji są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne od innych produktów dostępnych na rynku. Są również w pełni odporne na działanie wody i wilgoci. Ich żywotność wynosi minimum 50 tysięcy godzin, a producent daje na nie trzy lata gwarancji. Taśmy te posiadają bardzo wysoki współczynnik oddawania barw CRI, który wynosi ponad 85.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi wyjaśniliśmy Wam jak łączyć taśmy LED i który model wybrać, by jak najdłużej cieszyć się źródłem energooszczędnego i niezwykle efektownego światła.

Jeśli artykuł przypadł ci do gustu, a do pracy potrzebujesz najlepszych technologii mocowań i łączeń, odwiedź nasz sklep Solidnemocowania.pl!