You are currently viewing Ile kosztuje montaż telewizora na ścianie i jak ukryć kable?

Ile kosztuje montaż telewizora na ścianie i jak ukryć kable?

Ile kosztuje montaż telewizora na ścianie i jak ukryć kable? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które z jednej strony chcą zaoszczędzić miejsce we wnętrzu, a z drugiej zapewnić wygodny sposób oglądania ulubionych programów.

Używając specjalnego uchwytu do telewizorów, możesz bezpiecznie i niezawodnie przymocować sprzęt do ściany lub sufitu, bez obawy, że podczas pracy urządzenie spadnie i pęknie. Co powinniśmy wiedzieć, zanim sami przystąpimy do montażu tego typu elementów? Wszystko wyjaśnimy w naszym dzisiejszym tekście. Jeśli bowiem dobrze poznamy temat i przygotujemy się do prac, wynajęcie fachowca nie będzie konieczne, co pozwoli zaoszczędzić nam fundusze.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie Zacznijmy od zagadnienia na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie. Idealna wysokość telewizora na ścianie, to środek ekranu na wysokości oczu. Często można zobaczyć, jak wysoko zawieszone są telewizory we wszelkiego rodzaju programach telewizyjnych. Ale tam częściej nacisk kładzie się na styl, estetykę i efektowne wnętrze, niż na wygodę mieszkańców.

We własnym królestwie należy jednak zadbać o swój komfort i wygodę. Odbiornik telewizyjny możesz zawiesić wysoko tam, gdzie telewizja jest rzadko oglądana. Może to być na przykład kuchnia, w której największą uwagę poświęcamy gotowaniu, a na telewizor jedynie spoglądamy od czasu do czasu lub go po prostu jedynie słuchamy. Jednak w salonie, w którym oglądasz telewizję z całą rodziną i przez długi czas, musisz ustawić go tak, aby oglądanie było jak najbardziej wygodne.

Średnia wysokość umiejscowienia telewizora wynosi jeden metr od podłogi. Musisz jednak przestrzegać zasady „środek ekranu naprzeciwko oczu widza”. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę wysokość sof i foteli – im wyższe ich siedzenia, tym wyżej telewizor należy zawiesić.

Aby ustalić, na jakiej wysokości zawiesić telewizor w swoim wnętrzu, możesz wygodnie usiąść na kanapie, oprzeć się na plecach, zamknąć oczy i zrelaksować się, a następnie otworzyć oczy i spojrzeć na przeciwległą ścianę, wyobrażając sobie, że telewizor jest włączony. Punkt zatrzymania wzroku będzie w górnej, trzeciej części ekranu. W związku z tym środek jest nieco niższy. Jeśli telewizor chcemy zawiesić w sypialni i będzie on oglądany głównie w pozycji leżącej, musisz zawiesić urządzenie wyżej. Aby określić wysokość, połóż się na łóżku i zrób to samo, co opisano powyżej, aby określić wysokość telewizora w salonie.

Z kolei najbardziej optymalna odległość od widza do telewizora pod względem komfortu i bezpieczeństwa, to 3-4 przekątne ekranu. Oznacza to, że jeśli ekran telewizora ma 20 cali, musisz go oglądać z odległości około 60-80 cali (1,5-2 metry). Tę zasadę należy szczególnie przestrzegać, jeśli chodzi o telewizor plazmowy. Telewizory LCD można również oglądać z odległości dwóch przekątnych, ale nadal zaleca się obserwowanie odległości 3-4 przekątnych.

Podczas oglądania telewizji najlepiej jest siedzieć w taki sposób, aby nie przesuwać się od środkowego punktu ekranu o więcej niż 15-20 stopni, maksymalnie – 30 stopni.

Na jakiej wysokości gniazdka do telewizora?

Często spotykamy się również z pytaniem na jakiej wysokości powinny znaleźć się gniazdka od telewizora? W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, czy w domu znajdują się dzieci lub zwierzęta. Umiejscowienie gniazdek na wysokości dwóch metrów lub wyżej zapewni im bezpieczeństwo. Jeśli w domu mieszkają jedynie osoby dorosłe, gniazdka mogą znaleźć się niżej.

Główne zalety i wady mocowania telewizora na ścianie

Teraz omówimy główne zalety i wady mocowania telewizora na ścianie. Opcja ta jest korzystna, ponieważ natychmiast daje dużą liczbę zalet:

  1. Znacząco oszczędza miejsce w pokoju dzięki temu, że konstrukcję można przymocować do ściany lub sufitu.
  2. Zwiększa bezpieczeństwo korzystania z telewizora. Urządzenia zwisającego z sufitu nie można dotykać ani pchać.
  3. Korzystanie z ekranu staje się znacznie wygodniejsze, a funkcje konstrukcyjne ułatwiają pochylenie go pod dowolnym kątem lub obrót.
  4. W ten sposób wsporniki sufitowe do telewizora, a także modele ścienne, są nie tylko stylowym elementem wnętrza, ale także świetnym sposobem, aby układ telewizora był jak najbardziej funkcjonalny. Na rynku istnieje duża liczba odmian mocowań, z których każda ma swoją własną charakterystykę.

Do minusów na pewno należy zaliczyć fakt, że jeśli źle zamocujemy telewizor na ścianie lub wybierzemy zbyt słaby uchwyt, to istnieje ryzyko uszkodzenia kosztownego sprzętu.

Jak powiesić telewizor na ścianie z regipsu?

Jak powiesić telewizor na ścianie z regipsu? Ogromne znaczenie ma tu jakość samej ściany. Cienka ściana z płyt gipsowo-kartonowych może nie wytrzymać ciężaru dużego telewizora. W szczególności eksperci nie zalecają wieszania telewizora o masie większej niż 30–35 kg na słabej ścianie z płyt gipsowo-kartonowych.

Podczas montażu wspornika na takiej ścianie, należy użyć specjalnych kołków typu molly, które dostępne są w naszej ofercie. Jeśli telewizor jest cięższy niż 30-35 kg, powinieneś jeszcze raz pomyśleć o celowości montażu na ścianie, a jeśli decyzja zostanie podjęta, możesz wzmocnić ścianę telewizora na przykład grubą sklejką, ale nie gwarantujemy, że takie działanie zakończy się sukcesem.

Jaki wybrać uchwyt do telewizora?

Teraz sprawdźmy jaki wybrać uchwyt do telewizora. Jeśli chcesz kupić ramię do telewizora na ścianie w korzystnej cenie, a jednocześnie nie popełnić błędu przy wyborze modelu, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalną wagę, jaką może wytrzymać wybrany model. Przed zakupem wspornika sprawdź jego instrukcję obsługi i specyfikację pod kątem ciężaru i upewnij się, że nie przekracza wartości podanej przy montażu.

Pamiętaj, aby sprawdzić dostępność wszystkich elementów złącznych i śrub w zestawie, abyś nie musiał później nic kupować dodatkowo.

Aby wiedzieć, jak wybrać wspornik TV na ścianę, musisz zapoznać się z zaletami i wadami każdego z głównych rodzajów konstrukcji:

  • Nachylony – pozwala zmienić pozycję telewizora w płaszczyźnie pionowej. Zajmuje stosunkowo mało miejsca, jest niedrogi i łatwy do zamontowania na ścianie. Maksymalny kąt nachylenia dla tego typu wsporników wynosi 20°, co wystarcza do wygodnego oglądania programów telewizyjnych w domu.
  • Obrotowy – pozwala przechylać urządzenie pionowo i poziomo, dzięki czemu oglądanie będzie tak wygodne, jak to możliwe z dowolnego miejsca w pokoju. Ze względu na złożoność projektu jest dość drogi. Minusy obejmują dużą ilość wolnego miejsca zajmowanego przez ten model.
  • Stały – najprostsza i najbardziej ekonomiczna opcja pod względem finansowym i przestrzennym. Ponadto stały wspornik jest najbardziej trwały i niezawodny, ze względu na brak części obrotowych. Wady – położenia ekranu nie można zmienić, dlatego w tym przypadku miejsce montażu i jego wysokość należy bardzo ostrożnie dobierać.
  • Sufitowy – świetne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań z wysokimi sufitami. Pochylenie można wykonać w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Model ten jest również popularny w instytucjach publicznych i różnych punktach usługowych.

Telewizor na ścianie maskownica kabli

Telewizor na ścianie warto zaopatrzyć w maskownicę kabli. Jeśli ściana jest płytą gipsowo-kartonową, możesz w niej utworzyć kanał kablowy. Aby to zrobić, wytnij otwory w ścianie za telewizorem, na której wyprowadzane są kable. Drugi otwór wykonaj na samym dole ściany – tam kabel ukryje się w listwie przypodłogowej. Zaletą wycinania małych otworów w płytach kartonowo-gipsowych jest kwestia kilku minut i prawie całkowity brak brudu. W takim przypadku gniazdko można wykonać bezpośrednio za telewizorem, ale jest to zalecane tylko wtedy, gdy telewizor zostanie wyciągnięty ze ściany lub zamontowany na ruchomym wsporniku. Oznacza to, że należy zapewnić łatwy dostęp do gniazdka.

Inną opcją jest ukrycie kabli i przewodów w maskownicy na ścianie. Można ją pomalować na kolor ściany, a wtedy będzie praktycznie niewidoczna. Można ją również wyróżnić, malując ją kontrastowym kolorem.

Jeśli artykuł przypadł ci do gustu, a do pracy potrzebujesz najlepszych technologii mocowań i łączeń, odwiedź nasz sklep Solidnemocowania.pl!